Włodzimierz Nahorny

to prawdziwy gigant polskiego jazzu. Pianista, saksofonista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie. Już w czasie studiów w 1959 założył własny zespół - kwartet Little Four. W tym samym roku zaczął występować również z formacją North Coast Combo, z którą współpracował przez 2 lata oraz jako klarnecista z zespołem jazzu tradycyjnego Tralabomba Jazz Band. Grał także w Orkiestrze Filharmonii Bałtyckiej. W 1962 zadebiutował na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie jako solista-saksofonista w big-bandzie Jana Tomaszewskiego.

Jest kompozytorem najsłynniejszej, powojennej polskiej piosenki "Jej portret". Jako pianista, saksofonista, flecista, kontrabasista, kompozytor i aranżer współpracował m.in. z Andrzejem Kurylewiczem, Krzysztofem Sadowskim, Andrzejem Trzaskowskim i Janem Ptaszynem Wróblewskim, z wokalistkami – Marianną Wróblewską i Łucją Prus, z zespołami Novi Singers i Breakout oraz ze Studiem Jazzowym Polskiego Radia.
 
Ostatnie lata to okres jego olbrzymiej aktywności twórczej, którą można podziwiać słuchając płyt: "Ich portret", "Kolędy na cały rok", "Piosenki Lwowskie" i serii albumów „Fantazja Polska” z jazzową interpretacją twórczości Karola Szymanowskiego „Mity”, Fryderyka Chopina „Nahorny-Chopin. Fantazja polska” i Mieczysława Karłowicza „Nahorny gra Karłowicza”.
 
W roku 2000 otrzymał statuetkę Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku, w 2011 roku otrzymał honorową nagrodę Złotego Fryderyka. Włodzimierz Nahorny został również uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. Odznaką Zasłużony działacz kultury, Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. 

Prof. dr Włodzimierz Nahorny prowadzi klasę fortepianu jazzowego w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

 

 


 Maciej Grzywacz

gitarzysta, kompozytor i aranżer. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Wyższą Szkołę Muzyczną w Monachium. Ma na swoim koncie sześć autorskich płyt. Ostatnie z nich to „Connected" z udziałem muzyków skandynawskich oraz "Solo" nagrana w całości na gitarze klasycznej. Poprzednia to „Black Wine”, na której zagrał kontrabasista Yasushi Nakamura i perkusista Clarence Penn z Nowego Yorku. Wcześniejsze albumy: „Fourth Dimension” z udziałem Macieja Obary, Michała Barańskiego i Łukasza Żyty, „Things Never Done”, w nagraniu którego wziął udział wybitny trębacz Avishai Cohen z Nowego Yorku, oraz „Forces Within” z udziałem saksofonisty Macieja Sikały i kanadyjskiego perkusisty Tylera Hornby. Oprócz autorskich albumów Maciej Grzywacz nagrał dwie nominowane do Fryderyka płyty zespołu (0-58) oraz koncertował ze Zbigniewem Namysłowskim, Jakobem Dinesenem, Adamem Pierończykiem. Gitarzysta występował m. in. w Kanadzie, Izraelu, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Austrii, Rumunii i na Węgrzech.
prof. dr hab. Maciej Grzywacz prowadzi klasę gitary jazzowej w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.